Perberesit: 
 
Pjesen e gjoksit te pules e presim ne 6 feta te holla 
Kripe 
½ luge caji me piper  
2 luge gjelle gjalpe 
2 luge vaj ulliri 
½ kg kepurdha 
2 thelpi hudhra te grira 
¼ filxhan caji me qepe te grire 
1 filxhan vere e bardhe 
400 gram domate te prera ne kubik 
1 luge gjelle me kaperi 
4 luge borzilok te grire 
1 luge rozmarine e grire 
 
Krem me miell dhe me hudhra 
 
4 filxhan caji  me leng pule  
1/2 filxhan caji  krem I pergatitur me ricotta dhe salce soje 
½ filxhan caji me uje 
2  thelpi hudhre te grire 
2 luge gjelle me gjalpe 
1 filxhan miell 
 
Menyra e gatimit 
 
Perzieni pjeset e prera te gjoksit te pules me kripe dhe piper 
Ne nje tenxhere hidhni gjalpin dhe vajin e ullirit ne nje nxehtesi mbi mesataren derisa gjalpi 
te shkrije. Shtoni pjeset e pules gatuajini per 2- 3 minuta derisa te marrin nje njgjyre te arte 
ne te gjitha anet. Hiqini nga tenxherja dhe vendosini ne nje pjate 
Shtoni kepurdhat e prera dhe perzijini. Pas 2 -3 minutash shtoni qepet, kaperi  dhe hudhrat 
e grira.Vazhdoni t’i gatuani per 2 minuta te tjera.Shtoni veren ne tenxhere, vendoseni te 
valoje ne zjarr te ulet per rreth 4 minuta. Shtoni domatet dhe  te vazhdoje te valoje per 3-4 
minuta te tjera , derisa te avulloje dhe te mbetet me pak leng. Shtoni borzilokun dhe 
rozmarinen dhe le te rrije ne zjarr ne minimum 
Perzieni miellin me pak uje te ftohte, shtoni kremin e djathit ose ricoton, hudhren e bluar 
dhe gjalpin . Hidheni kete perzierje ne nje tenxhere dhe vendoseni te valoje ne temperature 
te ulet duke e trazuar per rreth 15-20 minuta derisa te perftojme nje salce homogjene. 
Pjeset e pules vendosini ne nje tigan ne zjarr te mesem dhe shtojini nga lengu i domateve 
dhe i kepurdhave. Le te qendroje mbi zjarr per rreth 5 minuta ku pjesat e pules te kene 
marre nxehtesine ne te gjithe pjeset e saj 
Ne nje tas vendosni kremin e pergatitur me hudhra dhe krem djathi, dy pjese te gjoksit te 
pules dhe mbi te vendosni salcen me domate dhe kepurdha. Zbukorojeni me pak borzilok 
dhe rozmarine