Perberesit 
• 4 Kofshe pule (cung pule) 
• 4 kofshe pula(trashka pule) 
• 0.75 kg qepujka te vogla per comlek 
• 1 luge caji kripe 
• ½ luge caji me piper te zi 
• 1 luge gjelle vaj ulliri 
• 1 luge gjelle gjalpe 
• ½ filxhan caji me vere 
• 1 filxhan caji me leng pule 
• 1 portokall , lekura e portokallit dhe lengu I nje kokrre 
• ¾ filxhan caji me kumbulla te thata pa berdhama 
• 2 gjethe dafine 
 
Menyra e gatimit 
 
Ne nje tenxhere te madhe tresni gjalpin me vaj ulliri ne zjarr me shume se zjarri i mesem. 
Hidhini kripe dhe piper pjeseve te pules.Shtoni ne tenxhere pjeset e pules dhe i gatuani ato 
derisa te marrin nje ngjyre te arte ne te gjitha anet, per afro 5-6 minuta ne sejcilen ane. 
Hiqini pjeset e pules dhe vendosini ne nje pjate. 
Rivendosni tenxheren ne nxehtesi mbi mesataren. Shtoni qepet trazojini rreth 5-6 minuta 
derisa te marrin ngjyre te arte. 
Ne nje tenxhere shtoni veren, lengun e portokallit vendoseni tenxheren te zieje sa te 
pergjysmohet lengu.Shtoni kumbullat e thata gjethet e dafines dhe lekurat e 
portokallit.Vendosni pjeset e pules dhe lengun e pules. Mbuloni tenxheren me kapak dhe 
uleni zjarrin. Le te rrije ne zjarr per rreth 30 minuta derisa termometri te tregoje 76 ºC. Hiqini 
gjethet e dafines dhe lekurat e portokallit.Sherbejini pjeset e pules me leng, kumbulla te 
thata dhe me qepe.